Jak vybírat nitě?

Barva nití

Barva nití ovlivňuje výsledný efekt produktu. Platí, že použití kontrastní nitě bývá velmi efektní, zároveň však zavazuje k vysoké přesnosti šití. Zatímco, šijete-li shodnou barvou nitě a šňůry, případné defekty nebo dodatečně došívané „díry“, nejsou vidět vůbec.

Až si šití trochu „osaháte“, pak zkoušejte i kontrastnější barvy. Přinese vám to spoustu nových možností a efektů, ale také úsporu. Stačí totiž jedna barva šňůry, která se bude měnit jen díky barvě nití.

Šířka a délka stehu

Je také velký rozdíl ve výsledku, používáte-li šířku cik-cak stehu do 5 mm, nebo 7 mm, což nám umožňují mnohé moderní stroje. Jako všechno, má výběr šířky cik-cak stehu své výhody a nevýhody. Je třeba vyzkoušet, co se vám více líbí, s čím se vám lépe pracuje. U širšího stehu je menší pravděpodobnost, že vám steh „ujede“ a udělá se vám díra, výsledný produkt je pevnější a lépe drží tvar, nicméně 5 mm úplně stačí. Na svém starém rozvrzaném stroji nemám ani těch 5 mm a taky to jde.

Kvalita nití

Na domácím stroji používám běžnou polyesterovou nit síly 120. To úplně stačí, jsou dostupné jak cenově, tak jsou v každé galanterii. Kupujte si návin alespoň 500 metrů, protože spotřeba nití je výrazně vyšší, než u běžného šití.

Doporučuji vyzkoušet i nitě o síle 80. Ty se Ti určitě nebudou trhat a opravdu skvěle drží. Jejich nevýhodou je, že bývají o něco dražší. Šiješ-li toho více, investice do nití se Ti ale rozhodně vyplatí.

Na průmyslovém stroji si troufnu i na nitě o síle 40, což už je možno použít i na kůži. Jsou pevné, výsledek je tvrdší a dobře drží svůj tvar, ale nitě jsou poměrně hodně vidět, takže je vidět také každá chyba (a že jich tam je :-)).

Nekupuj si levné nitě (pokud je už nemáš ověřené). Většinou se trhají, nebo jsou na nich uzlíky nebo jiné defekty. Šití si tím jenom zkomplikuješ. Nepoužívej ani nitě starší, třeba po mámě nebo po babičce. Nitě začínají stárnout už po dvou letech.

Více se dozvíš v návodu „7 kroků jak šít ze šňůr“.

Přeji spoustu krásných chvil při tvoření!

Přejít nahoru