Který stroj je na šití nejlepší?

Na to je jednoduchá odpověď, ten co máte doma (pokud má cik-cak steh).
Dlouho jsem hledala na webech, v podcastech, u různých švadlenek, co mají osvědčené. Přišla jsem na to, že každý má oblíbené to svoje. Mezitím jsem dala na to co kdo říkal a vybrala jsem si silný průmyslový cik-cak stroj. Řeknu vám, je to sice mašina, ale kdybych nešila denně tolik kousků, stačil by starý stroj po babičce.

Dala jsem za něj celkem dost peněz a teď stejně šiju na tom svém stařičkém, domácím šicím stroji. Ne, že by ten průmyslový nebyl dobrý, ale nejsem na něj zvyklá a hůř mi to na něm jde. Takže ne, skutečně se netrapte tím, zda máte ten nejvhodnější stroj na šití ze šňůr, protože pokud to není vyloženě plastový levný stroj ze supermarketu (a ani ten nemusí být špatný), pak to Váš stroj určitě ušije.

Udělejte si malý pokus. Přeložte džínovinu napůl, vložte ji pod jehlu a zkuste šít cik-cak stehem. Pokud stroj bez problémů šije, měl by prošít i šňůru.

Důležitější než stroj jsou zvolené nitě, jehla a v neposlední řadě šňůry. Je velký rozdíl, zda použijete bavlněnou šňůru s měkkou strukturou, nebo pevnější šňůru s tzv. duší (vnitřní pevnější část), nebo zda šijete z juty. Tady bych byla opatrnější a zpočátku šila jen ručním otáčením kola šicího stroje, než zmáčknete pedál na plné pecky.

Jehlu používám džínovou, ta je robustní, s velkým uchem a tupou špičkou (pozn., nezkoušejte to, píchnete se, ale taková jehla na strech je opravdu podstatně špičatější :-)) Můžete tak použít silnější nit a neměla by vám praskat při prvním stehu.

Pokud šijete z 100% bavlněné šňůry, můžete si dovolit i jehlu č. 90 nebo 80. Silnější jehly nepoužívám, stroj má pak větší práci ten silný materiál propíchnout.

Všechno má své výhody a nevýhody, tím se netrapte. Vyzkoušejte co vyhovuje vám a pusťte se směle do práce.

Přejít nahoru