Jaký stroj je na šití ze šňůr nejlepší?

Na to je jednoduchá odpověď, ten co máte doma (pokud má cik-cak steh).
Dlouho jsem hledala na webech, v podcastech, u různých švadlenek, co mají osvědčené a přišla jsem na to, že každý má oblíbené to svoje. Mezitím jsem dala na to co kdo říkal a vybrala jsem si silný průmyslový cik-cak stroj. Dala jsem za něj celkem dost peněz a teď stejně šiju na tom svém stařičkém, domácím šicím stroji. Ne, že by ten průmyslový nebyl dobrý, ale nejsem na něj zvyklá a hůř mi to na něm jde. Takže ne, skutečně se netrapte tím, zda máte ten nejvhodnější stroj na šití ze šňůr, protože pokud to není vyloženě plastový levný stroj ze sítí supermarketu (a ani ten nemusí být špatný), pak to Váš stroj určitě ušije.

Důležitější než stroj jsou zvolené nitě, jehla a v neposlední řadě šňůry. Je velký rozdíl, zda použijete bavlněnou šňůru s měkkou strukturou, nebo pevnější šňůru s tzv. duší (vnitřní pevnější část), nebo zda šijete z juty. Tady bych byla opatrnější a zpočátku šila jen ručním otáčením kola šicího stroje, než zmáčknete pedál na plné pecky.

Jehlu používám džínovou, ta je robustní, s velkým uchem a tupou špičkou (pozn., nezkoušejte to, píchnete se, ale taková jehla na strech je opravdu podstatně špičatější :-)) Můžete tak použít silnější nit a neměla by vám praskat při prvním stehu.

Když už jsme u těch nití, na domácím stroji používám běžnou polyesterovou nit síly 120. To úplně stačí, jsou dostupné jak cenově, tak jsou v každé galanterii. Doporučuji kupovat alespoň 500 metrů, protože spotřeba nití je opravdu vyšší, než u běžného šití.
Na tom průmyslovém stroji si troufnu i na nitě o síle 40, což už je možno použít i na kůži. Jsou pevné, výsledek je tvrdší a dobře drží svůj tvar, ale nitě jsou poměrně hodně vidět, takže je vidět také každá chyba (a že jich tam je :-)).

Všechno má své výhody a nevýhody, tím se netrapte. Vyzkoušejte co vyhovuje vám a pusťte se směle do práce.

Marcela

Propadla jsem kouzlu tvoření ze šnůr a snažím se tuto nádhernou kreativní vášeň šířit dál. Zpracovávám návody, díky kterým uvidíš dokonalý výsledek v krátkém čase. Více o mně si přečtěte zde >>